-

Contact details

Foundation for Industrial History of Győr

Address: 9021 Győr,
Szent István út 10/a
Phone:
+3696520274
Fax: +3696520291
E-mail:
ipartortenet@ipartortenet.hu
More...

More information

TAX NUMBER: 18984444-1-08

BANK ACCOUNT NUMBER: 10300002-10254261-49020017 (MKB BANK)



Industrial Historical Landmarks

Magyar Csipkegyár Rt.



Magyar Csipkegyár Rt.
   Az emlékhely címe, útvonaltervezés
     
     Mit láthatunk az emlékhelyen?
     
     Rövid áttekintés
     
     Részletes cégtörténet
     
     Érdekességek
     
     Irodalom, hivatkozások
     
     Kapcsolódó galéria

 

      AZ EMLÉKHELY CÍME, ÚTVONALTERVEZÉS

 

Győr, Csipkegyári utca 11.

 

 

Vissza a tartalomjegyzékre

 

      MIT LÁTHATUNK AZ EMLÉKHELYEN?

 

Az egykori Gardénia Csipkefüggönygyár helyén ma Dunacenter néven bevásárlóközpont működik. Az 1. számú főút mellett, a Bécs-Budapest autópálya lehajtó közelében létesített 6500 m²-es központot 2009 októberében adták át rendeltetésének.

 

Forrás: https://dunacenter.com/rolunk/

 

Utcakép:

 
 

 

Vissza a tartalomjegyzékre

 

 

 

      RÖVID ÁTTEKINTÉS

 

     
 

Magyarországon az első velencei csipkét gyártó gyárat, az angol csipkegyáros Frank Tatham alapította Győrben 1911-ben. A Magyar Csipkegyár Rt. 1913-ban teljes kapacitással: 7 szövőgéppel, 50 fővel működött. Termékeinek választéka folyamatosan bővült: a kezdeti velencei csipke, csipkeszövetek előállítása után 1923-ban az Első Magyar Csipkefüggönygyár Rt.-ben elindult a csipkefüggöny, majd később a szőnyeggyártás és a tüll szövése is. A háborús években kötszer alapanyagokat készítettek, az államosítás után a Gardénia Csipkefüggönygyárban hagyma- és burgonyazsákokat szőttek. A 60-as évektől megkezdték a szintetikus függönyök gyártását, később a jacquard termékekkel bővítették kínálatukat. A szennyelnyelő kikészítési eljárás (Soilreease) kifejlesztése a cég nevéhez fűződik.

A hazai csipke és függönygyártás vezető vállalata a világ több mint harminc országába exportált, dolgozói létszáma a 90-es években meghaladta a 800 főt. A sikeres évek után a textilipari dekonjunktúra a gyárat is elérte. 2008-ban megkezdték a felszámolását.

A csipkefüggönygyár megalakulásának 100. évfordulóján, 2011-ben a Gardénia márkanevet megvásárolta a Rovitex Homedeco Group.

 

 

Vissza a tartalomjegyzékre

 

 

 

      RÉSZLETES CÉGTÖRTÉNET

 

A nottinghami csipkegyáros Frank Tatham 1910. március 4-i – a magyar kereskedelmi miniszternek írt – beadványában a Győrött létrehozandó csipkegyár részére az ipartámogató törvényekben biztosított állami kedvezményt és államsegélyt kért. Az alapítandó gyárban 10 angol gyártmányú csipkeszövőgéppel szövőüzem, valamint fehérítő és kikészítő üzem működését tervezték. Győr város – bizonyos feltételek mellett – közel 12 ezer m² ingyen telket és a helyi adók alól 15 évi mentességet biztosított az angol vállalkozónak, viszont előírták, hogy az engedélyezés után a Frank Tatham Limited Rt. egy éven belül köteles az üzemet felépíteni és beindítani.

 

Magyar Vaskereskedő, 1911. június 18

 

 

 

 

A Bécsben 1911-ben kiadott Compass 1912 Finanzielles Jahrbuch első kötetében Frank Tathem neve már győri igazgatóként szerepel.

Forrás: https://portal.zedhia.at/

 

A Magyar Csipkegyár Rt. üzeme 1912 nyarára elkészült, 1913-ban a termelés elérte a teljes kapacitást. A kétemeletes épület földszintjén a vállalttól eltérően 7 használt szövőgéppel indult be a csipkeszövöde. Az első emeleten a csipkék adjusztálása, kivágása és stoppolása történt, a másodikon a szárítást végezték. A festő-kikészítő üzem egybeépítve a kazánházzal alkotta a gyártelep másik létesítményét.

 

Honi Ipar, 1913.  június.  11. sz. 18. old.

 

Az üzemben 50 munkás dolgozott, holott a részvénytársaság 50-60 férfi és 60-80 nő foglalkoztatását vállalta. Az első világháború kitörése után a főépület első emeletén katonai szállás volt, később sebesülteket helyeztek el itt. Az nyersanyaghiány miatt akadozott a gyártás, csak egy műszakban termeltek. Termékeik a háborús igényeket elégítették ki: kötszer-alapanyagokat szőttek, arcfátyolhoz szükséges alapanyagokat gyártottak hernyóselyemből. Az üzem csődbe ment, 1917-ben a gyárat bezárták. Az angol tulajdonosok 1919-ben távoztak, árulták a vállalatot.

1922-ben egy osztrák vállalkozó vette meg az üzemet, aki azt Győri Csipkegyár Rt. néven újraindította. Ez időben velencei csipkét és csipkeszövetet gyártottak. 1923-ban két  darab  függönygép megvásárlásával elindult a függönygyártás, ami a cég nevében is megjelent: Első Magyar Csipkefüggönygyár Rt.  A további fejlesztések újabb eredményeket hoztak. Az Első Magyar Egyesült Csipkefüggöny, Csipke és Hímzőgyár Rt. fő telephelye Budapesten volt, Győrben a fióktelepe működött. Megkezdődött Győrben a szőnyeg és törülközőgyártás is. A sikeres időszak után a cég a nagy gazdasági világválság idején ismét csődbe jutott, csak 1935-ben sikerült az új tulajdonosnak új név alatt – Gardénia Csipkefüggöny és Szövőgyár Rt. – a vállalkozást ismét beindítania. Időközben a piaci igényeknek megfelelően a hímzőgépeket leállították, előtérbe került a tüllgyártás. Az 1930-as évek második felében teljes kapacitással folyt a termelés az üzemben, a dolgozók létszáma elérte a 120 főt.